Formalności w kościele i wybór ubranka - kilka rad przed Chrztem chłopca

Około trzy-cztery tygodnie przed Chrztem Świętym warto zacząć rozglądać się za ubrankiem dla naszego dziecka na tę uroczystość oraz za niezbędnymi elementami wyprawki - szatką, świecą, a także zaproszeniami, prezentami i pamiątkami. Wcześniej jednak należy dopilnować wymaganych formalności.

Dokumenty potrzebne do Chrztu dziecka

Z pierwszą wizytą w parafii najlepiej stawić się już około dwa miesiące przed uroczystością, żeby w spokoju mieć czas na dostarczenie wymaganych dokumentów. Niezbędny będzie oczywiście akt urodzenia dziecka, dane rodziców oraz akt ich ślubu kościelnego (prawo kościelne zezwala też na ochrzczenie dziecka rodzicom, którzy żyją w wierze, ale nie zawarli małżeństwa), a także dane rodziców chrzestnych. Trzeba również dostarczyć zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych, potwierdzające, że osoby te spełniają wymogi stawiane kandydatom na pełnienie tej funkcji. Konieczne jest też potwierdzenie odbytej spowiedzi.

W co ubrać chłopca w dzień przyjęcia przez niego pierwszego w życiu sakramentu?

Ubranko na Chrzest powinno być eleganckie. Najpopularniejszym strojem dla chłopca jest body lub koszulobody, połączone ze spodenkami i garniturkiem bądź sweterkiem. Rodzice mogą zdecydować się też na dodatki - muchę i szelki (często te elementy są już przyszyte do body i spodenek, więc odpada nam problem z dopasowaniem kolorystycznym akcesoriów). Świetnym rozwiązaniem jest zakup gotowego kompletu z bodziakiem, kamizelką, spodenkami i ewentualnie marynarką. Jeśli chodzi o kolor, można postawić na tradycyjną biel, ale bardzo dużą popularnością cieszą się też teraz eleganckie granaty, szarości, beże, a nawet błękity.

Dziecku musi być wygodnie

Przy zakupie ubranka na Chrzest musimy wziąć pod uwagę komfort naszego dziecka. Co to znaczy? Przede wszystkim dopilnujmy, by ubranko było uszyte z materiałów naturalnych, jak na przykład bawełna. Unikajmy sztucznych tkanin i dzianin, jak poliester - mogą podrażnić skórę dziecka, nie są też przepuszczalne. Zwróćmy też uwagę na szwy i dodatki (na przykład w postaci guziczków) i zastanówmy się, czy nie będą one dziecka uwierać. Pamiętajmy, że msza w kościele będzie trwała około godziny – dla maluszka w niewygodnym stroju to bardzo długo i na pewno da nam znać o swoim dyskomforcie.

Elementy wyprawki na Chrzest

Nie zapomnijmy też o niezbędnych akcesoriach: szatkach i świecach. W wielu miejscach w Polsce zakup szatki należy do obowiązków matki chrzestnej – w sklepie internetowym Battesimo można zamówić ten element wyprawki z personalizowanym haftem. Znajdziesz tu też gotowe komplety z wszystkimi niezbędnikami, a także ozdobne, pamiątkowe pudełeczka. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl